ROLLER — Czym jest i jak go rzucać?

ROLLER — Czym jest i jak go rzucać?

To rodzaj rzutu powszechnie wykorzystywany w dogfrisbee. ROLLER nie leci, a toczy się po ziemi, jest odpowiedni dla starszych psów mających problemy z motywacją lub trudności w łapaniu dysków w powietrzu oraz dla psów mających problemy z motywacją. Zanim zapoznasz swojego czworonoga z zabawką, musisz najpierw wiedzieć, jak przygotować się do rzutu.

Jak poprawnie rzucać rollerem?

Jak złapać dysk? Nie jest to trudne, ponieważ chwyt do rollera jest taki sam, jak w przypadku floatera i backhandu. Kluczem jest ułożenie:

  • Kciuka po zewnętrznej stronie krążka,
  • Palca wskazującego i małego po wewnętrznej stronie rantu,
  • Pozostałych dwóch palców na dnie dysku.

Ważne, żeby cały rant dotykał dłoni, aby chwyt był pewny. Rzut do rollera jest podobny, jak do backhandu — należy wyprowadzić dysk po linii prostej i zgiąć nadgarstek tak, by zabawka dotykała przedramienia z logo skierowanym w Twoją stronę. Poprawny ruch zaczyna się od łokcia po linii prostej, gdzie na końcu musisz odwinąć nadgarstek i wyprowadzić rzut.

Rotacja płynąca z nadgarstka daje zabawce energię do poruszania się do przodu — im będzie ona większa, tym dalej dysk się potoczy. Ważny jest też kąt, pod jakim dysk dotknie ziemi. Jeżeli będzie zbyt pionowy, to zabawka zacznie naturalnie skręcać w prawo. By tego uniknąć, delikatnie pochyl dysk przy wyrzucie.

Naucz psa łapania rollera

Wiesz już, jak poprawnie rzucać dyskiem. Teraz możesz pokazać psu roller i nauczyć go łapać zabawkę pod różnymi kątami tak, aby czworonóg umiał przechylać głowę w prawo lub w lewo, co instynktownie wykorzysta podczas biegu. Powtórz to ćwiczenie, najlepiej z dyskiem opartym o trawę, aby pies musiał podbiec i złapać zabawkę z ziemi. Zwracaj jednocześnie uwagę, w jaki sposób Twój pupil przechyla głowę.

Ostatnim krokiem jest potoczenie dysku po ziemi, aby zasymulować rzeczywisty rzut. Pomocne jest polecenie „omiń". Jeśli Twój pupil poprawnie je wykonuje, ustaw go naprzeciwko siebie i użyć komendy – w trakcie wybiegania czworonoga zamachnij się i rzuć dyskiem. Jeżeli zwierzątko odniosło sukces, nie zapomnij o nagrodzie. Pamiętaj też, że odpowiednie zabawki zawsze znajdziesz na stronie naszego sklepu www.dogfrisbee.pl.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium