Backhand — jak rzucić frisbee dla psa?

Backhand — jak rzucić frisbee dla psa?

Zanim zaczniesz poprawnie wykonywać rzut backhand, sam musisz nauczyć się rzucać. Dlaczego? Ponieważ od tego zależą zaangażowanie Twojego psa w zabawę. Niepoprawne ruchy, a w związku z tym rzucanie dyskiem, spowodują, że pupil straci zainteresowanie i szybko zajmie się czymś innym. Najlepsza jest uniwersalna metoda trzymania zabawki, która polega na ułożeniu kciuka na prążkach, palca wskazującego i małego po wewnętrznej stronie rantu, a pozostałych na dnie frisbee. Ważne, by dysk przebiegał po skosie tak, by cała dłoń dotykała akcesorium.

Dlaczego frisbee leci?

Od tego zależą cztery główne parametry:

  • rotacja,
  • kąt,
  • wysokość rzutu,
  • dynamika.

Najważniejsza jest rotacja, ponieważ działa ona stabilizująco i sprawia, że dysk jest odporny na wiatr. Rotacje nadajesz ręką dzięki zawinięciu nadgarstka wokół dysku. Pod koniec wyrzutu w momencie wyjścia używasz zazwyczaj nadgarstka, aby przekręcić frisbee. Ważne przy backhandzie jest to, by osoba praworęczna wykonywała rotowanie w prawo, a leworęczna w lewo.

Drugim czynnikiem jest kąt, który wynika z rotacji. Jeśli jest jej zbyt dużo, kręcąca się w prawą stronę zabawka będzie przechylała się w stronę rotacji. Natomiast w przypadku, gdy jest jej zbyt mało, dysk będzie zmieniał kierunek. Z tego powodu kluczowy jest kąt nachylenia, dzięki któremu frisbee będzie leciało, powoli prostując się w locie.

Trzecim parametrem jest wysokość rzutu. Jeśli podczas wyrzutu zadzierasz dysk w górę, będzie on dynamicznie zawijał do góry, co zdestabilizuje rzut i sprawi, że psu będzie trudniej złapać zabawkę. Dlatego postaraj się, by frisbee było rzucane poziomo. Przy backhandzie pamiętaj także o odpowiedniej dynamice — im dalej będziesz chciał rzucić, tym szybszy ruch musisz wykonać podczas rzucania.

Pozycja

By prawidłowo wykonać backhand, musisz ustawić się bokiem do kierunku rzutu. Zadbaj też, by ręka wyrzucająca wyznaczała kierunek wyrzutu. Ważna jest również pozycja nóg, które musisz rozstawić na wysokość bioder. Wszystko zamyka się w kilku krokach – wybiegu psa na komendę omiń (o czym pisaliśmy w poprzednim artykule), zamachu i wyrzuceniu frisbee. W momencie, gdy pupil wybiega, wykonaj zamach, wyprowadzając zabawkę po linii prostej wzdłuż ciała tak, by łokieć rozpoczynał ruch. Gdy ręka wyznaczy kierunek, wypuść frisbee, jednak nie zatrzymując ruchu dłonią. Gotowe!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium